Academy Award Winners, 1980-1989


1980

Best Picture
Winner: Ordinary People
Nominees: Coal Miner's Daughter, The Elephant Man, Raging Bull, Tess

Best Actor
Winner: Robert De Niro in Raging Bull
Nominees: Robert Duvall in The Great Santini, John Hurt in The Elephant Man, Jack Lemmon in Tribute, Peter O'Toole in The Stunt Man

Best Actress

Winner: Sissy Spacek in Coal Miner's Daughter
Nominees: Ellen Burstyn in Resurrection, Goldie Hawn in Private Benjamin, Mary Tyler Moore in Ordinary People, Gena Rowlands in Gloria

Best Supporting Actor
Winner: Timothy Hutton in Ordinary People
Nominees: Judd Hirsch in Ordinary People, Michael O'Keefe in The Great Santini, Joe Pesci in Raging Bull, Jason Robards in Melvin and Howard

Best Supporting Actress
Winner: Mary Steenburgen in Melvin & Howard
Nominees: Eileen Brennan in Private Benjamin, Eva Le Gallienne in Resurrection, Cathy Moriarty in Raging Bull, Diana Scarwid in Inside Moves

Best Director
Winner: Robert Redford for Ordinary People
Nominees: David Lynch for The Elephant Man, Roman Polanski for Tess, Richard Rush for The Stunt Man, Martin Scorsese for Raging Bull

1981

Best Picture
Winner: Chariots Of Fire
Nominees: Atlantic City, On Golden Pond, Raiders of the Lost Ark, Reds

Best Actor
Winner: Henry Fonda in On Golden Pond
Nominees: Warren Beatty in Reds, Burt Lancaster in Atlantic City, Dudley Moore in Arthur, Paul Newman in Absence of Malice

Best Actress
Winner: Katharine Hepburn in On Golden Pond
Nominees: Diane Keaton in Reds, Marsha Mason in Only When I Laugh, Susan Sarandon in Atlantic City, Meryl Streep in The French Lieutenant's Woman

Best Supporting Actor
Winner: John Gielgud in Arthur
Nominees: James Coco in Only When I Laugh, Ian Holm in Chariots of Fire, Jack Nicholson in Reds, Howard E. Rollins, Jr. in Ragtime

Best Supporting Actress
Winner: Maureen Stapleton in Reds
Nominees: Melinda Dillon in Absence of Malice, Jane Fonda in On Golden Pond, Joan Hackett in Only When I Laugh, Elizabeth McGovern in Ragtime

Best Director 
Winner: Warren Beatty for Reds
Nominees: Hugh Hudson for Chariots of Fire, Louis Malle for Atlantic City, Mark Rydell for On Golden Pond, Steven Spielberg for Raiders of the Lost Ark

1982

Best Picture
Winner: Gandhi
Nominees: E.T. - The Extra-Terrestrial, Missing, Tootsie, The Verdict

Best Actor
Winner: Ben Kingsley in Gandhi
Nominees: Dustin Hoffman in Tootsie, Jack Lemmon in Missing, Paul Newman in The Verdict, Peter O'Toole in My Favorite Year

Best Actress
Winner: Meryl Streep in Sophie's Choice
Nominees: Julie Andrews in Victor/Victoria, Jessica Lange in Frances, Sissy Spacek in Missing, Debra Winger in An Officer and a Gentleman

Best Supporting Actor 
Winner: Louis Gossett, JR. in An Officer and a Gentleman
Nominees: Charles Durning in The Best Little Whorehouse in Texas, John Lithgow in The World According to Garp, James Mason in The Verdict, Robert Preston in Victor/Victoria

Best Supporting Actress
Winner: Jessica Lange in Tootsie
Nominees: Glenn Close in The World According to Garp, Teri Garr in Tootsie, Kim Stanley in Frances, Lesley Ann Warren in Victor/Victoria

Best Director
Winner: Richard Attenborough for Gandhi
Nominees: Sidney Lumet for The Verdict, Wolfgang Petersen for Das Boot, Sydney Pollack for Tootsie, Steven Spielberg for E.T. - The Extra-Terrestrial

1983

Best Picture 
Winner: Terms Of Endearment
Nominees: The Big Chill, The Dresser, The Right Stuff, Tender Mercies

Best Actor
Winner: Robert Duvall in Tender Mercies
Nominees: Michael Caine in Educating Rita, Tom Conti in Reuben, Reuben, Tom Courtenay in The Dresser, Albert Finney in The Dresser

Best Actress
Winner: Shirley MacLaine in Terms of Endearment
Nominees: Jane Alexander in Testament, Meryl Streep in Silkwood, Julie Walters in Educating Rita, Debra Winger in Terms of Endearment

Best Supporting Actor
Winner: Jack Nicholson in Terms of Endearment
Nominees: Charles Durning in To Be or Not to Be, John Lithgow in Terms of Endearment, Sam Shepard in The Right Stuff, Rip Torn in Cross Creek

Best Supporting Actress
Winner: Linda Hunt in The Year of Living Dangerously
Nominees: Cher in Silkwood, Glenn Close in The Big Chill, Amy Irving in Yentl, Alfre Woodard in Cross Creek

Best Director
Winner: James L. Brooks for Terms of Endearment
Nominees: Bruce Beresford for Tender Mercies, Ingmar Bergman for Fanny and Alexander, Mike Nichols for Silkwood, Peter Yates for The Dresser

1984

Best Picture
Winner: Amadeus
Nominees: The Killing Fields, A Passage to India, Places in the Heart, A Soldier's Story

Best Actor
Winner: F. Murray Abraham in Amadeus
Nominees: Jeff Bridges in Starman, Albert Finney in Under the Volcano, Tom Hulce in Amadeus, Sam Waterston in The Killing Fields

Best Actress
Winner: Sally Field in Places in the Heart
Nominees: Judy Davis in A Passage to India, Jessica Lange in Country, Vanessa Redgrave in The Bostonians, Sissy Spacek in The River

Best Supporting Actor
Winner: Haing S. Ngor in The Killing Fields
Nominees: Adolph Caesar in A Soldier's Story, John Malkovich in Places in the Heart, Noriyuki Pat Morita in The Karate Kid, Ralph Richardson in Greystoke The Legend of Tarzan, Lord of the Apes

Best Supporting Actress
Winner: Peggy Ashcroft in A Passage to India
Nominees: Glenn Close in The Natural, Lindsay Crouse in Places in the Heart, Christine Lahti in Swing Shift, Geraldine Page in The Pope of Greenwich Village

Best Director
Winner: Milos Forman for Amadeus
Nominees: Woody Allen for Broadway Danny Rose, Robert Benton for Places in the Heart, Roland Joffe for The Killing Fields, David Lean for A Passage to India

1985

Best Picture
Winner: Out Of Africa
Nominees: The Color Purple, Kiss of the Spider Woman, Prizzi's Honor, Witness

Best Actor 
Winner: William Hurt in Kiss of the Spider Woman
Nominees: Harrison Ford in Witness, James Garner in Murphy's Romance, Jack Nicholson in Prizzi's Honor, Jon Voight in Runaway Train

Best Actress
Winner: Geraldine Page in The Trip to Bountiful
Nominees: Anne Bancroft in Agnes of God, Whoopi Goldberg in The Color Purple, Jessica Lange in Sweet Dreams, Meryl Streep in Out of Africa

Best Supporting Actor
Winner: Don Ameche in Cocoon
Nominees: Klaus Maria Brandauer in Out of Africa, William Hickey in Prizzi's Honor, Robert Loggia in Jagged Edge, Eric Roberts in Runaway Train

Best Supporting Actress
Winner: Anjelica Huston in Prizzi's Honor
Nominees: Margaret Avery in The Color Purple, Amy Madigan in Twice in a Lifetime, Meg Tilly in Agnes of God, Oprah Winfrey in The Color Purple

Best Director 
Winner: Sydney Pollack for Out of Africa
Nominees: Hecter Babenco for Kiss of the Spider Woman, John Huston for Prizzi's Honor, Akira Kurosawa for Ran, Peter Weir for Witness

1986

Best Picture 
Winner: Platoon
Nominees: Children of a Lesser God, Hannah and Her Sisters, The Mission, A Room with a View

Best Actor
Winner: Paul Newman in The Color of Money
Nominees: Dexter Gordon in 'Round Midnight, Bob Hoskins in Mona Lisa, William Hurt in Children of a Lesser God, James Woods in Salvador

Best Actress
Winner: Marlee Matlin in Children of a Lesser God
Nominees: Jane Fonda in The Morning After, Sissy Spacek in Crimes of the Heart, Kathleen Turner in Peggy Sue Got Married, Sigourney Weaver in Aliens

Best Supporting Actor
Winner: Michael Caine in Hannah and Her Sisters
Nominees: Tom Berenger in Platoon, Willem Dafoe in Platoon, Denholm Elliott in A Room with a View, Dennis Hopper in Hoosiers

Best Supporting Actress
Winner: Dianne Wiest in Hannah and Her Sisters
Nominees: Tess Harper in Crimes of the Heart, Piper Laurie in Children of a Lesser God, Mary Elizabeth Mastrantonio in The Color of Money, Maggie Smith in A Room with a View

Best Director
Winner: Oliver Stone for Platoon
Nominees: Woody Allen for Hannah and Her Sisters, James Ivory for A Room with a View, Roland Joffe for The Mission, David Lynch for Blue Velvet

1987

Best Picture
Winner: The Last Emperor
Nominees: Broadcast News, Fatal Attraction, Hope and Glory, Moonstruck

Best Actor
Winner: Michael Douglas in Wall Street
Nominees: William Hurt in Broadcast News, Marcello Mastroianni in Dark Eyes, Jack Nicholson in Ironweed, Robin Williams in Good Morning, Vietnam

Best Actress
Winner: Cher in Moonstruck
Nominees: Glenn Close in Fatal Attraction, Holly Hunter in Broadcast News, Sally Kirkland in Anna, Meryl Streep in Ironweed

Best Supporting Actor
Winner: Sean Connery in The Untouchables
Nominees: Albert Brooks in Broadcast News, Morgan Freeman in Street Smart, Vincent Gardenia in Moonstruck, Denzel Washington in Cry Freedom

Best Supporting Actress 
Winner: Olympia Dukakis in Moonstruck
Nominees: Norma Aleandro in Gaby - a True Story, Anne Archer in Fatal Attraction, Anne Ramsey in Throw Momma From the Train, Ann Sothern in The Whales of August

Best Director
Winner: Bernardo Bertolucci for The Last Emperor
Nominees: John Boorman for Hope and Glory, Lasse Hallstrom for My Life as a Dog, Norman Jewison for Moonstruck, Adrian Lyne for Fatal Attraction

1988

Best Picture
Winner: Rain Man
Nominees: The Accidental Tourist, Dangerous Liaisons, Mississippi Burning, Working Girl

Best Actor
Winner: Dustin Hoffman in Rain Man
Nominees: Gene Hackman in Mississippi Burning, Tom Hanks in Big, Edward James Olmos in Stand and Deliver, Max von Sydow in Pelle the Conqueror

Best Actress
Winner: Jodie Foster in The Accused
Nominees: Glenn Close in Dangerous Liaisons, Melanie Griffith in Working Girl, Meryl Streep in A Cry in the Dark, Sigourney Weaver in Gorillas in the Mist

Best Supporting Actor 
Winner: Kevin Kline in A Fish Called Wanda
Nominees: Alec Guinness in Little Dorritt, Martin Landau in Tucker the Man and His Dream, River Phoenix in Running on Empty, Dean Stockwell in Married to the Mob

Best Supporting Actress

Winner: Geena Davis in The Accidental Tourist
Nominees: Joan Cusack in Working Girl, Frances McDormand in Mississippi Burning, Michelle Pfeiffer in Dangerous Liaisons, Sigourney Weaver in Working Girl

Best Director
Winner: Barry Levinson for Rain Man
Nominees: Charles Crichton for A Fish Called Wanda, Mike Nichols for Working Girl, Alan Parker for Mississippi Burning, Martin Scorsese for The Last Temptation of Christ

1989

Best Picture
Winner: Driving Miss Daisy
Nominees: Born on the Fourth of July, Dead Poets Society, Field of Dreams, My Left Foot

Best Actor 
Winner: Daniel Day-Lewis in My Left Foot
Nominees: Kenneth Branagh in Henry V, Tom Cruise in Born on the Fourth of July, Morgan Freeman in Driving Miss Daisy, Robin Williams in Dead Poets Society

Best Actress
Winner: Jessica Tandy in Driving Miss Daisy
Nominees: Isabelle Adjani in Camille Claudel, Pauline Collins in Shirley Valentine, Jessica Lange in Music Box, Michelle Pfeiffer in The Fabulous Baker Boys

Best Supporting Actor 
Winner: Denzel Washington in Glory
Nominees: Danny Aiello in Do the Right Thing, Dan Aykroyd in Driving Miss Daisy, Marlon Brando in A Dry White Season, Martin Landau in Crimes and Misdemeanors

Best Supporting Actress
Winner: Brenda Fricker in My Left Foot
Nominees: Anjelica Huston in Enemies, a Love Story, Lena Olin in Enemies, a Love Story, Julia Roberts in Steel Magnolias, Dianne Wiest in Parenthood

Best Director
Winner: Oliver Stone for Born on the Fourth of July
Nominees: Woody Allen for Crimes and Misdemeanors, Kenneth Branagh for Henry V, Jim Sheridan for My Left Foot, Peter Weir for Dead Poets Society


Return from Oscar Winners 1980-1989 to Oscar Winners Main Page