Academy Award Winners, 1960-1969


1960

Best Picture
Winners: The Apartment
Nominees: The Alamo, Elmer Gantry, Sons and Lovers, The Sundowners

Best Actor
Winners: Burt Lancaster in Elmer Gantry
Nominees: Trevor Howard in Sons and Lovers, Jack Lemmon in The Apartment, Laurence Olivier in The Entertainer, Spencer Tracy in Inherit the Wind

Best Actress
Winners: Elizabeth Taylor in Butterfield 8
Nominees: Greer Garson in Sunrise at Campobello, Deborah Kerr in The Sundowners, Shirley MacLaine in The Apartment, Melina Mercouri in Never on Sunday

Best Supporting Actor
Winners: Peter Ustinov in Spartacus
Nominees: Peter Falk in Murder, Inc., Jack Kruschen in The Apartment, Sal Mineo in Exodus, Chill Wills in The Alamo

Best Supporting Actress
Winners: Shirley Jones in Elmer Gantry
Nominees: Glynis Johns in The Sundowners, Shirley Knight in The Dark at the Top of the Stairs, Janet Leigh in Psycho, Mary Ure in Sons and Lovers

Best Director
Winners: Billy Wilder for The Apartment
Nominees: Jack Cardiff for Sons and Lovers, Jules Dassin for Never on Sunday, Alfred Hitchcock for Psycho, Fred Zinnemann for The Sundowners

1961

Best Picture
Winners: West Side Story
Nominees: Fanny, The Guns of Navarone, The Hustler, Judgment at Nuremberg

Best Actor
Winners: Maximilian Schell in Judgment at Nuremberg
Nominees: Charles Boyer in Fanny, Paul Newman in The Hustler, Spencer Tracy in Judgment at Nuremberg, Stuart Whitman in The Mark

Best Actress
Winners: Sophia Loren in Two Women
Nominees: Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany's, Piper Laurie in The Hustler, Geraldine Page in Summer and Smoke, Natalie Wood in Splendor in the Grass

Best Supporting Actor
Winners: George Chakiris in West Side Story
Nominees: Montgomery Clift in Judgment at Nuremberg, Peter Falk in Pocketful of Miracles, Jackie Gleason in The Hustler, George C. Scott in The Hustler

Best Supporting Actress
Winners: Rita Moreno in West Side Story
Nominees: Fay Bainter in The Children's Hour, Judy Garland in Judgment at Nuremberg, Lotte Lenya in The Roman Spring of Mrs. Stone, Una Merkel in Summer and Smoke

Best Director
Winners: Jerome Robbins and Robert Wise for West Side Story
Nominees: Federico Fellini for La Dolce Vita, Stanley Kramer for Judgment at Nuremberg, J. Lee Thompson for The Guns of Navarone, Robert Rossen for The Hustler

1962

Best Picture
Winners: Lawrence Of Arabia
Nominees: The Longest Day, The Music Man, Mutiny on the Bounty, To Kill a Mockingbird

Best Actor
Winners: Gregory Peck for To Kill a Mockingbird
Nominees: Burt Lancaster in Birdman of Alcatraz, Jack Lemmon in Days of Wine and Roses, Marcello Mastroianni in Divorce - Italian Style, Peter O'Toole in Lawrence of Arabia

Best Actress

Winners: Anne Bancroft in The Miracle Worker
Nominees: Bette Davis in What Ever Happened to Baby Jane?, Katharine Hepburn in Long Day's Journey Into Night, Geraldine Page in Sweet Bird of Youth, Lee Remick in Days of Wine and Roses

Best Supporting Actor
Winners: Ed Begley in Sweet Bird of Youth
Nominees: Victor Buono in What Ever Happened to Baby Jane?, Telly Savalas in Birdman of Alcatraz, Omar Sharif in Lawrence of Arabia, Terence Stamp in Billy Budd

Best Supporting Actress
Winners: Patty Duke in The Miracle Worker
Nominees: Mary Badham in To Kill a Mockingbird, Shirley Knight in Sweet Bird of Youth, Angela Lansbury in The Manchurian Candidate, Thelma Ritter in Birdman of Alcatraz

Best Director
Winners: David Lean for Lawrence of Arabia
Nominees: Pietro Germi for Divorce - Italian Style, Robert Mulligan for To Kill a Mockingbird, Arthur Penn for The Miracle Worker, Frank Perry for David and Lisa

1963

Best Picture
Winners: Tom Jones
Nominees: America, America, Cleopatra, How the West Was Won, Lilies of the Field

Best Actor
Winners: Sidney Poitier in Lilies of the Field
Nominees: Albert Finney in Tom Jones, Richard Harris in This Sporting Life, Rex Harrison in Cleopatra, Paul Newman in Hud

Best Actress
Winners: Patricia Neal in Hud
Nominees: Leslie Caron in The L-Shaped Room, Shirley MacLaine in Irma La Douce, Rachel Roberts in This Sporting Life, Natalie Wood in Love with the Proper Stranger

Best Supporting Actor
Winners: Melvyn Douglas in Hud
Nominees: Nick Adams in Twilight of Honor, Bobby Darin in Captain Newman, M.D., Hugh Griffith in Tom Jones, John Huston in The Cardinal

Best Supporting Actress
Winners: Margaret Rutherford in The V.I.P.'s
Nominees: Diane Cilento in Tom Jones, Edith Evans in Tom Jones, Joyce Redman in Tom Jones, Lilia Skala in Lilies of the Field

Best Director
Winners: Tony Richardson for Tom Jones
Nominees: Federico Fellini for 8 1/2, Elia Kazan for America, America, Otto Preminger for The Cardinal, Martin Ritt for Hud

1964

Best Picture
Winners: My Fair Lady 
Nominees: Becket, Dr. Strangelove or How I Learned To Stop Worrying..., Mary Poppins, Zorba the Greek

Best Actor
Winners: Rex Harrison in My Fair Lady
Nominees: Richard Burton in Becket, Peter O'Toole in Becket, Anthony Quinn in Zorba the Greek, Peter Sellers in Dr. Strangelove or How I Learned To Stop Worrying...

Best Actress

Winners: Julie Andrews in Mary Poppins
Nominees: Anne Bancroft in The Pumpkin Eater, Sophia Loren in Marriage Italian Style, Debbie Reynolds in The Unsinkable Molly Brown, Kim Stanley in Seance on a Wet Afternoon

Best Supporting Actor

Winners: Peter Ustinov in Topkapi
Nominees: John Gielgud in Becket, Stanley Holloway in My Fair Lady, Edmond O'Brien in Seven Days in May, Lee Tracy in The Best Man

Best Supporting Actress
Winners: Lila Kedrova in Zorba the Greek
Nominees: Gladys Cooper in My Fair Lady, Edith Evans in The Chalk Garden, Grayson Hall in The Night of the Iguana, Agnes Moorehead in Hush...Hush, Sweet Charlotte

Best Director
Winners: George Cukor for My Fair Lady
Nominees: Michael Cacoyannis for Zorba the Greek, Peter Glenville for Becket, Stanley Kubrick for Dr. Strangelove or How I Learned To Stop Worrying..., Robert Stevenson for Mary Poppins

1965

Best Picture
Winners: The Sound Of Music
Nominees: Darling, Doctor Zhivago, Ship of Fools, A Thousand Clowns

Best Actor
Winners: Lee Marvin in Cat Ballou
Nominees: Richard Burton in The Spy Who Came In From the Cold, Laurence Olivier in Othello, Rod Steiger in The Pawnbroker, Oskar Werner in Ship of Fools

Best Actress
Winners: Julie Christie in Darling
Nominees: Julie Andrews in The Sound of Music, Samantha Eggar in The Collector, Elizabeth Hartman in A Patch of Blue, Simone Signoret in Ship of Fools

Best Supporting Actor
Winners: Martin Balsam in A Thousand Clowns
Nominees: Ian Bannen in The Flight of the Phoenix, Tom Courtenay in Doctor Zhivago, Michael Dunn in Ship of Fools, Frank Finlay in Othello

Best Supporting Actress
Winners: Shelley Winters in A Patch of Blue
Nominees: Ruth Gordon in Inside Daisy Clover, Joyce Redman in Othello, Maggie Smith in Othello, Peggy Wood in The Sound of Music

Best Director
Winners: Robert Wise for The Sound of Music
Nominees: David Lean for Doctor Zhivago, John Schlesinger for Darling, Hiroshi Teshigahara for Woman in the Dunes, William Wyler for The Collector

1966

Best Picture
Winners: A Man For All Seasons
Nominees: Alfie, The Russians Are Coming, The Russians Are Coming, The Sand Pebbles, Who's Afraid of Virginia Woolf?

Best Actor
Winners: Paul Scofield in A Man for All Seasons
Nominees: Alan Arkin in The Russians Are Coming, The Russians Are Coming, Richard Burton in Who's Afraid of Virginia Woolf?, Michael Caine in Alfie, Steve McQueen in The Sand Pebbles

Best Actress
Winners: Elizabeth Taylor in Who's Afraid of Virginia Woolf?
Nominees: Anouk Aimee in A Man and a Woman, Ida Kaminska in The Shop on Main Street, Lynn Redgrave in Georgy Girl, Vanessa Redgrave in Morgan!

Best Supporting Actor
Winners: Walter Matthau in The Fortune Cookie
Nominees: Mako in The Sand Pebbles, James Mason in Georgy Girl, George Segal in Who's Afraid of Virginia Woolf?, Robert Shaw in A Man for All Seasons

Best Supporting Actress
Winners: Sandy Dennis in Who's Afraid of Virginia Woolf?
Nominees: Wendy Hiller in A Man for All Seasons, Jocelyn Lagarde in Hawaii, Vivien Merchant in Alfie, Geraldine Page in You're a Big Boy Now

Best Director
Winners: Fred Zinnemann for A Man for All Seasons
Nominees: Michelangelo Antonioni for Blow-up, Richard Brooks for The Professionals, Claude Lelouch for A Man and a Woman, Mike Nichols for Who's Afraid of Virginia Woolf?

1967

Best Picture
Winners: In The Heat Of The Night
Nominees: Bonnie And Clyde, Doctor Dolittle, The Graduate, Guess Who's Coming to Dinner

Best Actor
Winners: Rod Steiger in In the Heat of the Night
Nominees: Warren Beatty in Bonnie And Clyde, Dustin Hoffman in The Graduate, Paul Newman in Cool Hand Luke, Spencer Tracy in Guess Who's Coming to Dinner

Best Actress
Winners: Katharine Hepburn in Guess Who's Coming to Dinner, Anne Bancroft in The Graduate, Faye Dunaway in Bonnie And Clyde, Edith Evans in The Whisperers, Audrey Hepburn in Wait Until Dark

Best Supporting Actor
Winners: George Kennedy in Cool Hand Luke
Nominees: John Cassavetes in The Dirty Dozen, Gene Hackman in Bonnie And Clyde, Cecil Kellaway in Guess Who's Coming to Dinner, Michael J. Pollard in Bonnie And Clyde

Best Supporting Actress
Winners: Estelle Parsons in Bonnie And Clyde
Nominees: Carol Channing in Thoroughly Modern Millie, Mildred Natwick in Barefoot in the Park, Beah Richards in Guess Who's Coming to Dinner, Katharine Ross in The Graduate

Best Director
Winners: Mike Nichols for The Graduate
Nominees: Richard Brooks for In Cold Blood, Norman Jewison for In the Heat of the Night, Stanley Kramer for Guess Who's Coming to Dinner, Arthur Penn for Bonnie And Clyde

1968

Best Picture
Winners: Oliver!
Nominees: Funny Girl, The Lion in Winter, Rachel, Rachel, Romeo and Juliet

Best Actor

Winners: Cliff Robertson in Charly
Nominees: Alan Arkin in The Heart is a Lonely Hunter, Alan Bates in The Fixer, Ron Moody in Oliver!, Peter O'Toole in The Lion in Winter

Best Actress
Winners: Katharine Hepburn in The Lion in Winter and Barbra Streisand in Funny Girl (tie)
Nominees: Patricia Neal in The Subject Was Roses, Vanessa Redgrave in Isadora, Joanne Woodward in Rachel, Rachel

Best Supporting Actor
Winners: Jack Albertson in The Subject Was Roses
Nominees: Seymour Cassel in Faces, Daniel Massey in Star!, Jack Wild in Oliver!, Gene Wilder in The Producers

Best Supporting Actress
Winners: Ruth Gordon in Rosemary's Baby
Nominees: Lynn Carlin in Faces, Sondra Locke in The Heart is a Lonely Hunter, Kay Medford in Funny Girl, Estelle Parsons in Rachel, Rachel

Best Director
Winners: Sir Carol Reed for Oliver!
Nominees: Anthony Harvey for The Lion in Winter, Stanley Kubrick for 2001 A Space Odyssey, Gillo Pontecorvo for The Battle of Algiers, Franco Zeffirelli for Romeo and Juliet

1969

Best Picture
Winners: Midnight Cowboy
Nominees: Anne of the Thousand Days, Butch Cassidy and the Sundance Kid, Hello, Dolly!, Z

Best Actor
Winners: John Wayne in True Grit
Nominees: Richard Burton in Anne of the Thousand Days, Dustin Hoffman in Midnight Cowboy, Peter O'Toole in Goodbye, Mr. Chips, Jon Voight in Midnight Cowboy

Best Actress
Winners: Maggie Smith In The Prime of Miss Jean Brodie
Nominees: Genevieve Bujold in Anne of the Thousand Days, Jane Fonda in They Shoot Horses, Don't They?, Liza Minnelli in The Sterile Cuckoo, Jean Simmons in The Happy Ending

Best Supporting Actor
Winners: Gig Young in They Shoot Horses Don't They?
Nominees: Rupert Crosse in The Reivers, Elliott Gould in Bob & Carol & Ted & Alice, Jack Nicholson in Easy Rider, Anthony Quayle in Anne of the Thousand Days

Best Supporting Actress
Winners: Goldie Hawn in Cactus Flower
Nominees: Catherine Burns in Last Summer, Dyan Cannon in Bob & Carol & Ted & Alice, Sylvia Miles in Midnight Cowboy, Susannah York in They Shoot Horses, Don't They?

Best Director
Winners: John Schlesinger for Midnight Cowboy
Nominees: Costa-Gavras for Z, George Roy Hill for Butch Cassidy and the Sundance Kid, Arthur Penn for Alice's Restaurant, Sydney Pollack for They Shoot Horses, Don't They?



Return from Oscar Winners 1960-1969 to Oscar Winners Main Page