Academy Award Winners, 1930-1939


1930-31

Best Production (Picture)
Winner: Cimarron
Nominees: East Lynne, The Front Page, Skippy, Trader Horn

Best Actor
Winner: Lionel Barrymore in A Free Soul
Nominees: Jackie Cooper in Skippy, Richard Dix in Cimarron, Fredric March in The Royal Family of Broadway, Adolphe Menjou in The Front Page

Best Actress
Winner: Marie Dressler in Min and Bill
Nominees: Marlene Dietrich in Morocco, Irene Dunne in Cimarron, Ann Harding in Holiday, Norma Shearer in A Free Soul

Best Director
Winner: Norman Taurog for Skippy
Nominees: Clarence Brown for A Free Soul, Lewis Milestone for The Front Page, Wesley Ruggles for Cimarron, Josef von Sternberg for Morocco


1931-32

Best Production (Picture) 
Winner: Grand Hotel
Nominees: Arrowsmith, Bad Girl, The Champ, Five Star Final, One Hour With You, Shanghai Express, The Smiling Lieutenant

Best Actor
Winner: Fredric March in Dr. Jekyll and Mr. Hyde and Wallace Beery in The Champ (tie)
Nominees: Alfred Lunt in The Guardsman

Best Actress
Winner: Helen Hayes in The Sin of Madelon Claudet
Nominees: Marie Dressler in Emma, Lynn Fontanne in The Guardsman

Best Director
Winner: Frank Borzage for Bad Girl
Nominees: King Vidor for The Champ, Josef von Sternberg for Shanghai Express

Special Award Walt Disney for creating Mickey Mouse

1932-33

Best Picture
Winner: Cavalcade
Nominees: A Farewell to Arms, 42nd Street, I Am a Fugitive From a Chain Gang, Lady for a Day, Little Women, The Private Life of Henry VIII, She Done Him Wrong, Smilin' Through, State Fair

Best Actor
Winner: Charles Laughton in The Private Life of Henry VIII
Nominees: Leslie Howard in Berkeley Square, Paul Muni in I Am a Fugitive From a Chain Gang

Best Actress
Winner: Katharine Hepburn in Morning Glory
Nominees: May Robson in Lady for a Day, Diana Wynyard in Cavalcade

Best Director 
Winner: Frank Lloyd for Cavalcade
Nominees: Frank Capra for Lady For a Day, George Cukor for Little Women

1934

Best Picture
Winner: It Happened One Night
Nominees: The Barretts of Wimpole Street, Cleopatra, Flirtation Walk, The Gay Divorcee, Here Comes the Navy, The House of Rothschild, Imitation of Life, One Night of Love, The Thin Man, Viva Villa!, The White Parade

Best Actor
Winner: Clark Gable in It Happened One Night
Nominees: Frank Morgan in Affairs of Cellini, William Powell in The Thin Man

Best Actress
Winner: Claudette Colbert in It Happened One Night
Nominees: Grace Moore in One Night of Love, Norma Shearer in The Barretts of Wimpole Street

Best Director
Winner: Frank Capra for It Happened One Night
Nominees: Victor Schertzinger for One Night of Love, W. S. Van Dyke for The Thin Man

1935

Best Picture
Winner: Mutiny On The Bounty
Nominees: Alice Adams, The Broadway Melody of 1936, Captain Blood, David Copperfield, The Informer, Lives of a Bengal Lancer, A Midsummer Night's Dream, Les Miserables, Naughty Marietta, Ruggles of Red Gap, Top Hat

Best Actor
Winner: Victor Mclaglen in The Informer
Nominees: Clark Gable in Mutiny on the Bounty, Charles Laughton in Mutiny on the Bounty, Franchot Tone in Mutiny on the Bounty

Best Actress
Winner: Bette Davis in Dangerous
Nominees: Elisabeth Bergner in Escape Me Never, Claudette Colbert in Private Worlds, Katharine Hepburn in Alice Adams, Miriam Hopkins in Becky Sharp, Merle Oberon in The Dark Angel

Best Director
Winner: John Ford for The Informer
Nominees: Michael Curtiz for Captain Blood, Henry Hathaway for Lives of a Bengal Lancer, Frank Lloyd for Mutiny on the Bounty

1936

Best Picture
Winner: The Great Ziegfeld
Nominees: Anthony Adverse, Dodsworth, Libeled Lady, Mr. Deeds Goes to Town, Romeo and Juliet, San Francisco, The Story of Louis Pasteur, A Tale of Two Cities, Three Smart Girls

Best Actor
Winner: Paul Muni in The Story of Louis Pasteur
Nominees: Gary Cooper in Mr. Deeds Goes to Town, Walter Huston in Dodsworth, William Powell in My Man Godfrey, Spencer Tracy in San Francisco

Best Actress
Winner: Luise Rainer in The Great Ziegfeld
Nominees: Irene Dunne in Theodora Goes Wild, Gladys George in Valiant Is the Word for Carrie, Carole Lombard in My Man Godfrey, Norma Shearer in Romeo and Juliet

Best Supporting Actor
Winner: Walter Brennan in Come and Get It
Nominees: Mischa Auer in My Man Godfrey, Stuart Erwin in Pigskin Parade, Basil Rathbone in Romeo and Juliet, Akim Tamiroff in The General Died at Dawn

Best Supporting Actress
Winner: Gale Sondergaard in Anthony Adverse
Nominees: Beulah Bondi in The Gorgeous Hussy, Alice Brady in My Man Godfrey, Bonita Granville in These Three, Maria Ouspenskaya in Dodsworth

Best Director
Winner: Frank Capra for Mr. Deeds Goes to Town
Nominees: Gregory La Cava for My Man Godfrey, Robert Z. Leonard for The Great Ziegfeld, W. S. Van Dyke for San Francisco, William Wyler for Dodsworth

1937

Best Picture
Winner: The Life Of Emile Zola
Nominees: The Awful Truth, Captains Courageous, Dead End, The Good Earth, In Old Chicago, Lost Horizon, One Hundred Men and a Girl, Stage Door, A Star is Born

Best Actor

Winner: Spencer Tracy in Captains Courageous
Nominees: Charles Boyer in Conquest, Fredric March in A Star is Born, Robert Montgomery in Night Must Fall, Paul Muni in The Life of Emile Zola

Best Actress
Winner: Luise Rainer in The Good Earth
Nominees: Irene Dunne in The Awful Truth, Greta Garbo in Camille, Janet Gaynor in A Star is Born, Barbara Stanwyck in Stella Dallas

Best Supporting Actor
Winner: Joseph Schildkraut in The Life of Emile Zola
Nominees: Ralph Bellamy in The Awful Truth, Thomas Mitchell in The Hurricane, H. B. Warner in Lost Horizon, Roland Young in Topper

Best Supporting Actress
Winner: Alice Brady in In Old Chicago
Nominees: Andrea Leeds in Stage Door, Anne Shirley in Stella Dallas, Claire Trevor in Dead End, May Whitty in Night Must Fall

Best Director
Winner: Leo McCarey for The Awful Truth
Nominees: William Dieterle for The Life of Emile Zola, Sidney Franklin for The Good Earth, Gregory La Cava for Stage Door, William Wellmann for A Star is Born

1938

Best Picture
Winner: You Can't Take It With You
Nominees: The Adventures of Robin Hood, Alexander's Ragtime Band, Boys Town, The Citadel, Four Daughters, Grand Illusion, Jezebel, Pygmalion, Test Pilot

Best Actor
Winner: Spencer Tracy in Boys Town
Nominees: Charles Boyer in Algiers, James Cagney in Angels With Dirty Faces, Robert Donat in The Citadel, Leslie Howard in Pygmalion

Best Actress
Winner: Bette Davis in Jezebel
Nominees: Fay Bainter in White Banners, Wendy Hiller in Pygmalion, Norma Shearer in Marie Antoinette, Margaret Sullavan in Three Comrades

Best Supporting Actor
Winner: Walter Brennan in Kentucky
Nominees: John Garfield in Four Daughters, Gene Lockhart in Algiers, Robert Morley in Marie Antoinette, Basil Rathbone in If I Were King

Best Supporting Actress
Winner: Fay Bainter in Jezebel
Nominees: Beulah Bondi in Of Human Hearts, Billie Burke in Merrily We Live, Spring Byington in You Can't Take it With You, Miliza Korjus in The Great Waltz

Best Director
Winner: Frank Capra for You Can't Take It With You
Nominees: Michael Curtiz for Angels With Dirty Faces, Michael Curtiz for Four Daughters, Norman Taurog for Boys Town, King Vidor for The Citadel

1939

Best Picture
Winner: Gone With The Wind
Nominees: Dark Victory, Goodbye, Mr. Chips, Love Affair, Mr. Smith Goes to Washington, Ninotchka, Of Mice and Men, Stagecoach, The Wizard of Oz, Wuthering Heights

Best Actor
Winner: Robert Donat in Goodbye, Mr. Chips
Nominees: Clark Gable in Gone With The Wind, Laurence Olivier in Wuthering Heights, Mickey Rooney in Babes in Arms, James Stewart in Mr. Smith Goes to Washington

Best Actress
Winner: Vivien Leigh in Gone With The Wind
Nominees: Bette Davis in Dark Victory, Irene Dunne in Love Affair, Greta Garbo in Ninotchka, Greer Garson in Goodbye, Mr. Chips

Best Supporting Actor
Winner: Thomas Mitchell in Stagecoach
Nominees: Brian Aherne in Juarez, Harry Carey in Mr. Smith Goes to Washington, Brian Donlevy in Beau Geste, Claude Rains in Mr. Smith Goes to Washington

Best Supporting Actress
Winner:Hattie Mcdaniel in Gone With The Wind
Nominees: Olivia de Havilland in Gone With The Wind, Geraldine Fitzgerald in Wuthering Heights, Edna May Oliver in Drums Along the Mohawk, Maria Ouspenskaya in Love Affair

Best Director
Winner: Victor Fleming for Gone With The Wind
Nominees: Frank Capra for Mr. Smith Goes to Washington, John Ford for Stagecoach, Sam Wood for Goodbye, Mr. Chips, William Wyler for Wuthering Heights



Return from Oscar Winners 1930-1939 to Oscar Winners Main Page